Tydzień Młodzieży

Warsztaty pt. "Przepis na aktywność", 8 października 2013 r.

Europa stawia na MŁODZIEŻ! Swoboda przepływu osób to dla młodych Europejczyków zdecydowanie największa wartość integracji europejskiej. 90% młodych obywateli UE uznaje możliwości podróżowania, studiowania i pracy w dowolnym kraju UE za najważniejsze osobiste korzyści z członkostwa ich kraju w Unii, ale ile procent młodych osób podejmuje wyzwanie i korzysta z  tego prawa? Co zrobić by lepiej wykorzystać swoją szansę i podnieść kwalifikacje na europejskim rynku pracy?

Celem wydarzenia było wzmocnienie w młodych ludziach poczucia uczestnictwa w projekcie europejskim oraz promocja takich wartości jak: dialog międzynarodowy, różnorodność, tolerancja, przeciwdziałanie rasizmowi i ksenofobii, promocja nauki języków obcych, wyrównywanie szans oraz zwiększenie zaangażowania młodych ludzi w życie społeczne na szczeblu regionalnym, krajowym i unijnym zgodnie z ideą Myśl Globalnie – działaj lokalnie!

Adresatami warsztatów była młodzież ponadgimnazjalna i studenci.

W ramach warsztatu „Przepis na aktywność” młodzież dowiedziała się wielu istotnych informacji na temat zagranicznego rynku pracy, a przede wszystkim poznała narzędzia umożliwiające im odbycie stażu oraz samodzielne znalezienie pracy za granicą.

Plan warsztatu:

1.    Quiz na temat bezrobocia i rynku pracy w UE.

2.    Mini wykład nt. europejskiego i krajowego rynku pracy: różnice i podobieństwa, szanse i wyzwania, którym muszą sprostać młodzi ludzie.

3.    Co zwiększa moje szanse w oczach potencjalnego pracodawcy? – burza mózgów.

4.    Czy warto wyjechać do pracy za granicę – „za” i „przeciw”? Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o wyjeździe?  - mini debata.

5.    Konkurs na najlepszy projekt strony www dla młodych osób poszukujących pracy.

6.    Program Leonardo Da Vinci w pigułce, czyli teoria w połączeniu z praktyką.

7.    Przybliżenie praktycznych narzędzi poszukiwania pracy i przyswojenie umiejętności korzystania z nich, w tym EURES Polska - Sieć Europejskich Ofert Pracy i EURES - Europejski Portal Mobilności Zawodowej, Europejski Portal Młodzieżowy, publikacja „Na biało”.

Warsztaty pt. "Ja przedsiębiorczy Europejczyk"

8 października odbyły się również warsztaty dla uczniów Toruńskiego Technikum Informatycznego pt. "Ja przedsiębiorczy Europejczyk".

Najwyższy czas, żebyś i Ty wydostał się z wyścigu szczurów! Odkryj w sobie umysł Milionera! - takim hasłem rozpoczęły się zajęcia z młodzieżą. Uczniowie w aktywny sposób, poprzez naukę przez zabawę poznawali tajniki inwestowania przy wykorzystaniu gry Cash Flow.

Szkolenie pt. "Praca - nauka - wolontariat w UE", 10 października 2013 r.

Dzień Miedzynarodowy w Tucznie zakończył się szkoleniem "Praca - nauka - wolontariat w UE", skierowanym do uczniów III klasy gimanzjum.

W ramach spotkania uczniowie dowiedzieli się gdzie szukać informacji nt. możliwości, jakie stwarza UE dla młodzieży. W programie:

- Program Młodzież w Działaniu

- Comenius

Gdzie szukać informacji?

- promocja portalu Twoja Europa

- Europe Direct

- Eurodesk

Partnerami przedsięwzięcia był Zespół Placówek Oświatowych w Tucznie, Fundacja Wiatrak z Bydgoszczy oraz grupa wolontariuszy EVS z Ukrainy, Włoch, Hiszpanii i Gruzji.

Warsztaty pt. "Polska Multi-kulti" 11 października 2013 r.

Celem warsztatów było podniesienie świadomości ludzi młodych nt. różnorodnych kultur. Podróże, studia za granicą, praca uczą nas tolerancji i lepszej asymilacji w środowisku wielonarodowym.

Podczas warsztatów zatytułowanych „Polska multi-kulti?” rozmawialiśmy o stereotypach narodowych – czy Francuzi rzeczywiście jedzą żabie udka oraz czy każdy Amerykanin lubi fast-foody? (Przekonaliśmy się, które są prawdziwe, a które są jedynie mitami.) Poznawaliśmy także potrawy, zabytki, symbole narodowe i inne cechy charakterystyczne krajów Unii Europejskiej. Wszystko miało formę interaktywną – uczniowie mogli dopasować odpowiednie zdjęcia do właściwych państw na mapie. Ważną częścią warsztatów było spotkanie z gośćmi zza granicy, którzy na prezentacjach multimedialnych w języku angielskim zaprezentowali nam swoje kraje – Hiszpanię, Włochy, Ukrainę, Serbię oraz Bośnię i Hercegowinę. Mieliśmy także okazję dowiedzieć się jak Polaków postrzegają mieszkańcy innych narodów.

 

Raport działań UE za rok 2020

11.04.2021

Raport działań UE za rok 2020

Bezpieczeństwo szczepionek

11.04.2021

Informacje na temat szczepionek - raport bezpieczeństwa

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Toruń przy Wydziale Technicznym WSG