DANE KONTAKTOWE
  • Bartosz Szczepaniak
  • 574-767-875
  • europedirect-torun@byd.pl
  • ul. Grunwaldzka 25b, 87-100 Toruń
  • GODZINY OTWARCIA
  • Poniedziałek11:00-13:00
  • Wtorek11:00-13:00
  • Środa11:00-13:00
  • Czwartek11:00-13:00
  • Piątek11:00-13:00
  • Zapraszamy do odwiedzania punktu
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?
EUROPE DIRECT Toruń

Tydzień Młodzieży

Warsztaty pt. "Przepis na aktywność", 8 października 2013 r.

Europa stawia na MŁODZIEŻ! Swoboda przepływu osób to dla młodych Europejczyków zdecydowanie największa wartość integracji europejskiej. 90% młodych obywateli UE uznaje możliwości podróżowania, studiowania i pracy w dowolnym kraju UE za najważniejsze osobiste korzyści z członkostwa ich kraju w Unii, ale ile procent młodych osób podejmuje wyzwanie i korzysta z  tego prawa? Co zrobić by lepiej wykorzystać swoją szansę i podnieść kwalifikacje na europejskim rynku pracy?

Celem wydarzenia było wzmocnienie w młodych ludziach poczucia uczestnictwa w projekcie europejskim oraz promocja takich wartości jak: dialog międzynarodowy, różnorodność, tolerancja, przeciwdziałanie rasizmowi i ksenofobii, promocja nauki języków obcych, wyrównywanie szans oraz zwiększenie zaangażowania młodych ludzi w życie społeczne na szczeblu regionalnym, krajowym i unijnym zgodnie z ideą Myśl Globalnie – działaj lokalnie!

Adresatami warsztatów była młodzież ponadgimnazjalna i studenci.

W ramach warsztatu „Przepis na aktywność” młodzież dowiedziała się wielu istotnych informacji na temat zagranicznego rynku pracy, a przede wszystkim poznała narzędzia umożliwiające im odbycie stażu oraz samodzielne znalezienie pracy za granicą.

Plan warsztatu:

1.    Quiz na temat bezrobocia i rynku pracy w UE.

2.    Mini wykład nt. europejskiego i krajowego rynku pracy: różnice i podobieństwa, szanse i wyzwania, którym muszą sprostać młodzi ludzie.

3.    Co zwiększa moje szanse w oczach potencjalnego pracodawcy? – burza mózgów.

4.    Czy warto wyjechać do pracy za granicę – „za” i „przeciw”? Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o wyjeździe?  - mini debata.

5.    Konkurs na najlepszy projekt strony www dla młodych osób poszukujących pracy.

6.    Program Leonardo Da Vinci w pigułce, czyli teoria w połączeniu z praktyką.

7.    Przybliżenie praktycznych narzędzi poszukiwania pracy i przyswojenie umiejętności korzystania z nich, w tym EURES Polska - Sieć Europejskich Ofert Pracy i EURES - Europejski Portal Mobilności Zawodowej, Europejski Portal Młodzieżowy, publikacja „Na biało”.

Warsztaty pt. "Ja przedsiębiorczy Europejczyk"

8 października odbyły się również warsztaty dla uczniów Toruńskiego Technikum Informatycznego pt. "Ja przedsiębiorczy Europejczyk".

Najwyższy czas, żebyś i Ty wydostał się z wyścigu szczurów! Odkryj w sobie umysł Milionera! - takim hasłem rozpoczęły się zajęcia z młodzieżą. Uczniowie w aktywny sposób, poprzez naukę przez zabawę poznawali tajniki inwestowania przy wykorzystaniu gry Cash Flow.

Szkolenie pt. "Praca - nauka - wolontariat w UE", 10 października 2013 r.

Dzień Miedzynarodowy w Tucznie zakończył się szkoleniem "Praca - nauka - wolontariat w UE", skierowanym do uczniów III klasy gimanzjum.

W ramach spotkania uczniowie dowiedzieli się gdzie szukać informacji nt. możliwości, jakie stwarza UE dla młodzieży. W programie:

- Program Młodzież w Działaniu

- Comenius

Gdzie szukać informacji?

- promocja portalu Twoja Europa

- Europe Direct

- Eurodesk

Partnerami przedsięwzięcia był Zespół Placówek Oświatowych w Tucznie, Fundacja Wiatrak z Bydgoszczy oraz grupa wolontariuszy EVS z Ukrainy, Włoch, Hiszpanii i Gruzji.

Warsztaty pt. "Polska Multi-kulti" 11 października 2013 r.

Celem warsztatów było podniesienie świadomości ludzi młodych nt. różnorodnych kultur. Podróże, studia za granicą, praca uczą nas tolerancji i lepszej asymilacji w środowisku wielonarodowym.

Podczas warsztatów zatytułowanych „Polska multi-kulti?” rozmawialiśmy o stereotypach narodowych – czy Francuzi rzeczywiście jedzą żabie udka oraz czy każdy Amerykanin lubi fast-foody? (Przekonaliśmy się, które są prawdziwe, a które są jedynie mitami.) Poznawaliśmy także potrawy, zabytki, symbole narodowe i inne cechy charakterystyczne krajów Unii Europejskiej. Wszystko miało formę interaktywną – uczniowie mogli dopasować odpowiednie zdjęcia do właściwych państw na mapie. Ważną częścią warsztatów było spotkanie z gośćmi zza granicy, którzy na prezentacjach multimedialnych w języku angielskim zaprezentowali nam swoje kraje – Hiszpanię, Włochy, Ukrainę, Serbię oraz Bośnię i Hercegowinę. Mieliśmy także okazję dowiedzieć się jak Polaków postrzegają mieszkańcy innych narodów.