9 maja - Dzień Europy w Toruniu

9 maja nawet deszcz nie był w stanie przestraszyć młodych i tych trochę starszych Europejczyków od  świętowania Dnia Europy! Ze względu na te nieprzyjazne warunki pogodowe impreza została przeniesiona z Rynku Staromiejskiego do Zespołu Szkół Samochodowych, co nie przeszkodziło licznym gościom we wspólnym świętowaniu.

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Toruń we współpracy z Urzędem Miasta – Torunia, Młodzieżowym Domem Kultury, Centrum Informacji Młodzieży oraz Eurodeskiem  zorganizował 9 maja Dzień Europy. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Torunia, Pan Michał Zaleski. Happening rozpoczęło tradycyjnie odegranie Hymnu europejskiego „Ody do radości”, po czym każdy z gości otrzymał kwiaty w barwach Unii Europejskiej. W trakcie imprezy pracownicy Europe Direct – Toruń przy stoisku informacyjnym odpowiadali na pytania dotyczące Unii Europejskiej i wyborów do Parlamentu Europejskiego. Każdy z przybyłych mógł uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania oraz uzyskać ciekawe publikacje o tematyce europejskiej.

Dla wszystkich gości przygotowane zostały liczne atrakcje. Najmłodsi – licznie przybyli przedszkolacy z placówki „Mały Światek” brali udział w konkursie na najładniejszego Syriusza. Wykorzystując różne środki artystyczne, wśród śmiechów i zabawy powstało ponad 100 prac! Wszystkie były piękne i pomysłowe, dlatego nagrodzeni musieli być wszyscy uczestnicy. Podczas gdy część dzieci malowała flagi państw członkowskich innym flagi malowane były na twarzach. Chętni większych wrażeń mogli wziąć udział w Balonowym EuroQuizie, którego tematem tym razem był numer alarmowy 112. W międzyczasie powstał też projekt "Europe-mapa skojarzeń"- dzieci pisały bądź malowały na tablicy wszystko to, co kojarzy im się z naszym kontynentem.

Starsza młodzież spróbowała swoich sił w konkursie podsumowującym 10 lat Polski w UE „Spełnione marzenia- Co Unia Europejska zmieniła w Twoim życiu?”. Okazało się, że nasze członkostwo we Wspólnocie dało młodym ludziom bardzo wiele- wśród prac pojawiły się opisy wymian zagranicznych w ramach projektów Socrates, budowa placów zabaw finansowana ze środków unijnych i wiele innych.

Wszyscy chętni mogli wziąć udział w Europejskim Kole Fortuny oraz konkursie wiedzy „Odkrywamy Unię Europejską", gdzie sprawdzony  i uzupełniony został ich zasób wiadomości o państwach UE.

Laureaci konkursów otrzymali gadżety i publikacje o tematyce europejskiej a dla wszystkich przygotowany został słodki poczęstunek.

20-21 czerwca- biuro ED nieczynne

19.06.2017

Szanowni Państwo! Informujemy, że 20 i 21 czerwca pracujemy poza biurem. Ze względu na to Punkt ED-Toruń będzie tego dnia nieczynny.23 czerwca biuro otwarte będzie od 8:00 do 12:00. Przepraszamy za utrudnienia! Zachęcamy do kontaktu mailowego pod adresem europedirect-torun@byd.pl.

Konkurs grantowy na PIEED

14.06.2017

Komisja Europejska, poprzez swoje Przedstawicielstwo w Polsce, ogłasza zaproszenie do składania wniosków celem wyboru partnerów do prowadzenia Punktów Informacji Europejskiej Europe Direct (PIEED) w latach 2018-2020. Ostateczny termin składania wniosków to piątek 21 lipca 2017 r. Więcej informacji o konkursie na stronie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce http://ec.europa.eu/poland/grants_pl

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Toruń przy Wydziale Technicznym WSG