9 maja - Dzień Europy w Toruniu

9 maja nawet deszcz nie był w stanie przestraszyć młodych i tych trochę starszych Europejczyków od  świętowania Dnia Europy! Ze względu na te nieprzyjazne warunki pogodowe impreza została przeniesiona z Rynku Staromiejskiego do Zespołu Szkół Samochodowych, co nie przeszkodziło licznym gościom we wspólnym świętowaniu.

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Toruń we współpracy z Urzędem Miasta – Torunia, Młodzieżowym Domem Kultury, Centrum Informacji Młodzieży oraz Eurodeskiem  zorganizował 9 maja Dzień Europy. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Torunia, Pan Michał Zaleski. Happening rozpoczęło tradycyjnie odegranie Hymnu europejskiego „Ody do radości”, po czym każdy z gości otrzymał kwiaty w barwach Unii Europejskiej. W trakcie imprezy pracownicy Europe Direct – Toruń przy stoisku informacyjnym odpowiadali na pytania dotyczące Unii Europejskiej i wyborów do Parlamentu Europejskiego. Każdy z przybyłych mógł uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania oraz uzyskać ciekawe publikacje o tematyce europejskiej.

Dla wszystkich gości przygotowane zostały liczne atrakcje. Najmłodsi – licznie przybyli przedszkolacy z placówki „Mały Światek” brali udział w konkursie na najładniejszego Syriusza. Wykorzystując różne środki artystyczne, wśród śmiechów i zabawy powstało ponad 100 prac! Wszystkie były piękne i pomysłowe, dlatego nagrodzeni musieli być wszyscy uczestnicy. Podczas gdy część dzieci malowała flagi państw członkowskich innym flagi malowane były na twarzach. Chętni większych wrażeń mogli wziąć udział w Balonowym EuroQuizie, którego tematem tym razem był numer alarmowy 112. W międzyczasie powstał też projekt "Europe-mapa skojarzeń"- dzieci pisały bądź malowały na tablicy wszystko to, co kojarzy im się z naszym kontynentem.

Starsza młodzież spróbowała swoich sił w konkursie podsumowującym 10 lat Polski w UE „Spełnione marzenia- Co Unia Europejska zmieniła w Twoim życiu?”. Okazało się, że nasze członkostwo we Wspólnocie dało młodym ludziom bardzo wiele- wśród prac pojawiły się opisy wymian zagranicznych w ramach projektów Socrates, budowa placów zabaw finansowana ze środków unijnych i wiele innych.

Wszyscy chętni mogli wziąć udział w Europejskim Kole Fortuny oraz konkursie wiedzy „Odkrywamy Unię Europejską", gdzie sprawdzony  i uzupełniony został ich zasób wiadomości o państwach UE.

Laureaci konkursów otrzymali gadżety i publikacje o tematyce europejskiej a dla wszystkich przygotowany został słodki poczęstunek.

Dzień Europy w Inowrocławiu w ramach ETM! - 6 maja

25.04.2017

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Toruń przy Wydziale Technicznym WSG wraz z Wydziałem Zarządzania i Nauk Społecznych WSG zapraszają do wspólnego świętowania Dnia Europy po patronatem ETM! Do udziału w wydarzeniu szczególnie zapraszamy szkoły i przedszkola – przyjdźcie całą klasą! Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejsze zgłaszanie grup zorganizowanych na adres e-mail: europedirect-torun@byd.pl lub telefonicznie: (52) 567 00 09.

Komisarz UE w Jordankach! 29 maja

25.04.2017

29 maja nasze miasto odwiedzi komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności. Bedzie to kolejna okazja, aby porozmawiać z komisarzem o kwestiach związanych ze zdrowiem i zdrową żywnością. Komisarz odwiedzi rozbudowywany szpital toruński, którego renowacja możliwa była dzięki pożyczce w ramach Planu Inwestycyjnego dla Europy oraz spotka się z obywatelami w Centrum Kulturalno-Koncertowym Jordanki. Zapraszamy całe grupy zainteresowanych tematem do zgłaszania się!

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Toruń przy Wydziale Technicznym WSG