DANE KONTAKTOWE
  • Bartosz Szczepaniak
  • 574-767-875
  • europedirect-torun@byd.pl
  • ul. Grunwaldzka 25b, 87-100 Toruń
  • GODZINY OTWARCIA
  • Poniedziałek11:00-13:00
  • Wtorek11:00-13:00
  • Środa11:00-13:00
  • Czwartek11:00-13:00
  • Piątek11:00-13:00
  • Zapraszamy do odwiedzania punktu
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?
EUROPE DIRECT Toruń

Zjednoczone Królestwo opuszcza Unię Europejską, 24.06.2016 r.

Bruksela, 24 czerwca 2016 r.

Wspólne oświadczenie Martina Schulza, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Donalda Tuska, przewodniczącego Rady Europejskiej, Marka Rutte, premiera Holandii sprawującej rotacyjną prezydencję w Radzie UE i Jeana-Claude'a Junckera, przewodniczącego Komisji Europejskiej, na temat wyników referendum w Zjednoczonym Królestwie

 

Przewodniczący Schulz, przewodniczący Donald Tusk oraz premier Rutte spotkali się dziś rano w Brukseli na zaproszenie przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude’a Junckera. Tematem spotkania były wyniki referendum w Zjednoczonym Królestwie. Po spotkaniu wydano następujące wspólne oświadczenie:

„W wolnym i demokratycznym procesie Brytyjczycy wyrazili wolę opuszczenia Unii Europejskiej. Ubolewamy nad tą decyzją, ale ją szanujemy.

Jest to sytuacja bezprecedensowa, lecz jesteśmy zgodni co do jednego: będziemy stać na straży podstawowych wartości Unii Europejskiej, by propagować pokój i dobrobyt jej narodów. Unia 27 państw członkowskich nadal będzie istnieć. Unia stanowi ramy naszej wspólnej przyszłości politycznej.  Łączą nas historia, geografia oraz wspólne interesy i na tej podstawie będziemy rozwijać naszą współpracę. Wspólnie stawimy czoła wyzwaniom, by stymulować wzrost gospodarczy, budować dobrobyt i zapewnić naszym obywatelom bezpieczeństwo. Instytucje unijne będą w pełni zaangażowane w realizację tych celów. 

Teraz oczekujemy od rządu Zjednoczonego Królestwa jak najszybszego wprowadzenia w życie decyzji Brytyjczyków, niezależnie od tego, jak bolesny może być to proces. Wszelkie opóźnienia mogą powodować narastanie niepewności. Dysponujemy przepisami pozwalającymi w sposób uporządkowany przeprowadzić ten proces.  Artykuł 50 Traktatu
o Unii Europejskiej określa procedurę, którą należy zastosować, gdy państwo członkowskie postanawia opuścić Unię Europejską. Jesteśmy gotowi niezwłocznie rozpocząć negocjacje ze Zjednoczonym Królestwem co do warunków jego wystąpienia z Unii Europejskiej. Do czasu zakończenia negocjacji Zjednoczone Królestwo pozostaje członkiem Unii Europejskiej z zachowaniem wszelkich praw i obowiązków wynikających z członkostwa. Zgodnie z traktatami ratyfikowanymi przez Zjednoczone Królestwo unijne prawo ma pełne zastosowanie do Zjednoczonego Królestwa i na jego terytorium do momentu ustania jego członkostwa.

Zgodnie z ustaleniami, „Nowe porozumienie dla Zjednoczonego Królestwa w ramach Unii Europejskiej, zawarte w trakcie szczytu Rady Europejskiej w dniach 18-19 lutego 2016 r., nie wejdzie w życie i staje się nieaktualne. Nie dojdzie do jego renegocjacji.

Jeżeli chodzi o Zjednoczone Królestwo, mamy nadzieję, że będzie ono bliskim partnerem Unii Europejskiej w przyszłości. Oczekujemy, że Zjednoczone Królestwo przygotuje swoje propozycje w tym zakresie. Każda umowa, która zostanie zawarta ze Zjednoczonym Królestwem jako państwem trzecim, będzie musiała odzwierciedlać interesy obu stron
i być zrównoważona pod względem praw i obowiązków”.