Konkurs dla młodych tłumaczy!

Poszerzanie horyzontów, poznawanie nowych ludzi i kultur, możliwość znalezienia pracy w dowolnym państwie UE… To wszystko jest możliwe dzięki znajomości języków obcych! Dyrekcja Generalna ds. Tłumaczeń Pisemnych Komisji Europejskiej zaprasza uczniów szkół średnich do wzięcia udziału w konkursie Juvenes Translatores.

Jevenes Translatores (łac. młodzi tłumacze) organizowany jest rokrocznie od 2007 roku a jego priorytetowym celem jest popularyzowanie nauki języków obcych oraz zapoznanie młodzieży z zawodem tłumacza.

W tegorocznej edycji konkursu młodzi tłumacze zmierzą się z tekstami poświęconymi 60. rocznicy podpisania traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską. Zadaniem uczniów będzie przetłumaczenie jednostronicowego tekstu z jednego języka urzędowego UE na inny.

Günther H. Oettinger, unijny komisarz ds. budżetu, zasobów ludzkich i tłumaczeń pisemnych, określił konkurs jako wspaniałą inicjatywę, podkreślającą najważniejsze atuty UE – różnorodność językową oraz utalentowaną młodzież. „Zachęcam szkoły z całej Europy do udziału w tym konkursie” – dodał.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół średnich, którzy urodzili się w 2000 roku i odbędzie się 23 listopada, równocześnie we wszystkich szkołach w UE.

Jest to świetna okazja do sprawdzenia się jako tłumacz pisemny, a także do wygrania atrakcyjnych nagród, których uroczyste wręczenie odbędzie się w kwietniu 2018 roku w Brukseli.

Rejestracja do udziału w konkursie potrwa do 20 października – formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie internetowej: http://ec.europa.eu/translatores.

Po aktualne informacje oraz możliwość wymiany spostrzeżeń na temat konkursu zapraszamy również na stronę: https://www.facebook.com/translatores.

Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału!

II etap "Gwiezdnego Kręgu" za nami!

13.12.2017

     Wczoraj w całej Polsce przeprowadzony został II etap Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej "Gwiezdny Krąg". W województwie kujawsko-pomorskim zakwalifikowani uczniowie szkół ponadpodstawowych rozwiązywali test w centrum egzaminacyjnym zlokalizowanym na Wydziale Zarządzania i Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Gospodarki w Inowrocławiu.

II etap Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej

11.12.2017

     12 grudnia 2017 roku o godz. 10.00 na Wydziale Zarządzania i Nauk Społecznych WSG w Inowrocławiu odbędzie się II etap Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej "Gwiezdny Krąg". Zapraszamy do zapoznania się z listą zakwalifikowanych uczestników oraz wykazem wszystkich centrów egzaminacyjnych w Polsce.

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Toruń przy Wydziale Technicznym WSG