Sprawniejszy system zamówień publicznych

     Komisja Europejska proponuje usprawnienie systemu zamówień publicznych. Ma to być możliwe dzięki szybszym procedurom opartym na technologiach cyfrowych oraz zapewnieniu pomocy w wypełnianiu skomplikowanych wymogów prawnych.

     Uproszczenie i przyspieszenie procedur, a także  pełne wykorzystanie możliwości cyfrowych technologii ma—zdaniem Komisji—pobudzić inwestycje w Unii Europejskiej,  wzmocnić jednolity rynek oraz przyczynić się do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju. 

     Elżbieta Bieńkowska, komisarz do spraw rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP,  podkreśliła, iż jest to kwestia szczególnie istotna dla Polski, gdyż odsetek małych i średnich przedsiębiorstw biorących udział w przetargach w naszym kraju jest wciąż na niskim poziomie.

     Zamówienia publiczne, w kontekście inwestycji publicznych w gospodarce europejskiej, stanowią 2 bln euro rocznie, co odpowiada wartości 14% PKB UE.

     Wiceprzewodniczący do spraw miejsc pracy, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności Jyrki Katainen skomentował: - Od objęcia urzędu w listopadzie 2014 r. umieściliśmy inwestycje w centrum uwagi, w szczególności poprzez przyciągnięcie kapitału prywatnego za pomocą Planu Inwestycyjnego dla Europy. Chcemy teraz w pełni wykorzystać potencjał zamówień publicznych, zapewniając, by 2 bln euro wydawane rocznie na usługi i produkty publiczne pobudzały naszą gospodarkę, stymulowały innowacje i przyczyniały się do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju.

 

II etap "Gwiezdnego Kręgu" za nami!

13.12.2017

     Wczoraj w całej Polsce przeprowadzony został II etap Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej "Gwiezdny Krąg". W województwie kujawsko-pomorskim zakwalifikowani uczniowie szkół ponadpodstawowych rozwiązywali test w centrum egzaminacyjnym zlokalizowanym na Wydziale Zarządzania i Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Gospodarki w Inowrocławiu.

II etap Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej

11.12.2017

     12 grudnia 2017 roku o godz. 10.00 na Wydziale Zarządzania i Nauk Społecznych WSG w Inowrocławiu odbędzie się II etap Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej "Gwiezdny Krąg". Zapraszamy do zapoznania się z listą zakwalifikowanych uczestników oraz wykazem wszystkich centrów egzaminacyjnych w Polsce.

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Toruń przy Wydziale Technicznym WSG