Szczyt Konsumencki w Bratysławie

     W dniu dzisiejszym, w stolicy Słowacji, Bratysławie, odbył się Szczyt Konsumencki „For Equal Quality Of Products For All”. Wzięli w nim udział członkowie Komisji Europejskiej, ministrowie rolnictwa i gospodarki państw UE oraz przedstawiciele stowarzyszeń konsumenckich.

     Szczyt Konsumencki jest inicjatywą państw Europy Środkowo-Wschodniej, które sprzeciwiają się różnicowaniu składów z pozoru takich samych produktów, przy zachowaniu tych samych cen. Państwa te zarzucają międzynarodowym koncernom sprzedawanie w krajach tzw. „nowej Unii” produktów gorszej jakości opakowanych w ten sam sposób, jak produkty lepsze jakościowo, dostępne na rynkach państw tzw. „starej Unii”. Producenci wykorzystują w ten sposób zaufanie, jakim konsumenci darzą ich marki i zarabiają na tym dodatkowo.

     Problem ten nie jest zjawiskiem nowym i trwa już od lat. Do kwestii tej odniósł się Przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker, który podczas swojego wrześniowego orędzia o stanie UE powiedział, że we wspólnej Europie nie może być miejsca dla dwóch kategorii konsumentów - Nie mogę zaakceptować, by ludziom w niektórych częściach Europy sprzedawano w tych samych opakowaniach produkty gorszej jakości – powiedział szef KE.

Zapraszamy do zapoznania się z raportem KE: http://europa.eu/rapid/press-release_IP-17-3867_en.htm.

Smog. Ciemna strona energii

21.11.2017

Jak regulacje na szczeblu unijnym mogą pomóc w walce ze smogiem? Jak radzimy sobie ze smogiem, co jeszcze możemy zrobić i co powinny robić władze samorządowe? Na te i inne pytania będą starali się odpowiedzieć uczestnicy konferencji pt. „Smog. Ciemna strona energii”, która odbędzie się 7 grudnia 2017 roku w Warszawie. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do wzięcia udziału!

Dyżur eksperta ds. funduszy europejskich!

18.11.2017

   Już za tydzień (27.11.) w biurze Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct w Toruniu odbędzie się bezpłatny dyżur eksperta do spraw funduszy europejskich! Nie przegap okazji, zapisz się już dziś!

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Toruń przy Wydziale Technicznym WSG