Relacja z AGM Bruksela

Za nami wyjazd na szkolenie do Brukseli na AGM - Meet Ask Discuss. 

Spotkajmy się, zapytajmy i porozmawiajmy o... o nadchodzących wyborach europejskich. Już za rok przyjdzie pora na wybór nowej reprezentacji w Parlamencie Europejskim. Z tej okazji Komisja Europejska przygotowała szkolenie dotyczące spraw związanych z debatą publiczną o wyborach w krajach członkowskich. 

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym opisem naszej podróży do stolicy Europy.

Wyjazd zaczął się bardzo wcześnie - w poniedziałek o 6:30 ruszyliśmy w stronę Warszawy. Nasz cel - Okęcie. Po 3 godzinach jazdy docieramy z drobnymi problemami do Warszawy Zachodniej skąd udajemy się w pospiechu na samolot. Szybka odprawa, odnalezienie "Gate'u" i wejście na pokład. Pogoda bardzo ładna, lot zapowiadał się pozytywnie.

Przylot, odnalezienie drogi do miejsca docelowego i długa podróż po zakątkach Brukseli. Autobus jechał taką trasą, że u nas w Polsce wydaje się to prawie niemożliwe. O 16 docieramy do hotelu i chwila na odpoczynek, gdyż już o 19 spotkanie otwierające szkolenie.

W hotelu spotykamy kolegów i koleżanki z całej Polski i Europy. Razem udajemy się na wieczorne spotkanie. 

Powitalne przemówienia, zarys najbliższych dni i już możemy zacząć pracę w grupach.

Spotkanie trwało do późnych godzin. Wymiana poglądów, doświadczeń i kończymy dzień przylotów.

We wtorek o 8 rano odbierają nas autokary i udajemy się do siedziby Parlamentu Europejskiego. Przejście przez kontrole bezpieczeństwa i zasiadamy w sali plenarnej. To właśnie tam organizowane są sesje Parlamentu. Siedzieliśmy dokładnie tam, gdzie na zebraniach siedzą eurodeputowani. 

Przywitania, zarys dnia i zaczynamy panele dyskusyjne. Rozmawiamy o problemach jakie dotykają Unię i społeczeństwo - sprawa tzw. "Fake newsów", jak motywować obywateli do głosowania, jak współpracować z mediami lokalnymi w sprawach wyborów, jak zwalczać nieprawdziwe informacje.

Oficjalny wyjazd do Parlamentu Europejskiego kończymy późno, o 17. Potem udajemy się na spotkanie z jednym z dyrektorów Komisji Europejskiej oraz innych urzędników Komisji w celu dalszej wymiany poglądów i doświadczeń. W progach Łódzki House prowadzimy tzw. networking. Rozmawiamy o problemach z punktu widzenia Polski oraz jak możemy nawiązać współpracę z Brukselą aby w Polsce było lepiej. Aby wybory były udane.

W środę udajemy się do MCE na ostatni dzień debat. Tam panele dotyczące bardzo istotnych kwestii dla Polski i Europy:

  • perspektywa budżetowa,
  • kwestia migracji,
  • Erasmus+,
  • współpraca instytucjonalna,
  • media w wyborach.

Prezentujemy interesującą kampanię #EUandME. Znajdziecie tam Państwo filmiki oraz inne cenne informacje co tak naprawdę daje mi Unia. 

https://europa.eu/euandme/en/

Sesje plenarne trwają do późna. Pracujemy w grupach, rozważamy nowe możliwości pracy w EDIC (Punkty Informacji Europejskich).

Zakończenie obrad nastąpiło popołudniu. Podziękowaliśmy za spotkanie i naładowani pozytywną energią oraz wiedzą ruszamy w stronę Polski. 

Bruksela żegnała nas deszczem.

Jeszcze tylko 2 godziny lotu i jesteśmy w kraju.

Podsumowując:

Wiele godzin rozmów, kilkanaście paneli dyskusyjnych, niezliczone rozmowy, nowa wiedza, nowe materiały i informacje z Brukseli. Poznanie naszych kolegów i koleżanek z całej Europy w celu nawiązania współpracy. 

Już od poniedziałku jesteśmy dostępni w biurze. Spotkaj się! Zapytaj! Porozmawiaj! Tak jak w motto naszego spotkania.

Dziękujemy i pozdrawiamy serdecznie!

Europe Direct Toruń

Informacje bieżące

13.12.2018

Informacje na najbliższy czas oraz informacja o zamknięciu biura

Dyżur doradcy

10.12.2018

Informacje nt. dyżuru eksperta!

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Toruń przy Wydziale Technicznym WSG