1 maja - nasze wspólne święto

Czytelniku! Czytelniczko!

Już jutro zaczyna się Majówka, często okres dla nas wolny z uwagi na urlopy. 1,2,3 maja i weekend - tyle dobrego.

Wiesz o tym, że Majówka to tak naprawdę 3 święta i rocznica?

1 maja obchodzimy Święto Pracy oraz 15-lecie Polski w Unii Europejskiej.

2 maja obchodzimy Święto Flagi.

3 maja to dzień uchwalenia Konstytucji.

Wróćmy jednak do 1 maja i rocznicy. 1 maja 2004 roku, Polska stała się członkiem Wspólnoty Europejskiej, dziś zwaną Unią Europejską. Przez ostatnie 15 lat na naszych oczach dochodziło do wielu zmian - w najbliższym otoczeniu, w miejscach, które odwiedzamy trochę rzadziej, ale zmienia się na lepsze.

Proszę spojrzeć na Polskę Wschodnią, zabytki, ulice i inne inwestycje. Ale... Nie samymi inwestycjami Unia żyje. Unia to także prawo i możliwość walki o swoje w Strassburgu gdzie wielu rodaków dochodzi swoich praw. To także Erasmus+ i możliwość podróżowania za nauką bez granic. To także otwarty rynek pracy - ilu z nas wyjechało poza granice kraju w poszukiwaniu lepszej pracy i zarobków.

15 lat minęło bardzo szybko. Nie był to czas idealny, ale był dobry. Unia ma swoje problemy - jak każdy. Kryzys ekonomiczny, kryzys związany z uchodźcami oraz Brexit. Jednak tylko zjednoczeni jesteśmy silni. 

Jest takie hasło - "Zjednoczeni w różnorodności" i to właśnie dzięki wspólnym działaniom możemy osiągnąć więcej niż samemu. Nie dajmy się rozbić. Bądźmy razem! 

 

.

Strona Team Europe

21.01.2021

Nowa strona Team Europe

Europa o klimacie - program dla nauczycieli

07.01.2021

Informacje na temat programu nauczania dla nauczycieli

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Toruń przy Wydziale Technicznym WSG