Komunikat prasowy Komisji Europejskiej

Komunikat prasowy

22 czerwca 2020, Bruksela

 

Globalna reakcja na pandemię koronawirusa: zapowiadany na 27 czerwca szczyt światowych przywódców i koncert

Kampania Globalny cel: Zjednoczeni z myślą o przyszłości,zainicjowana przez Komisję i międzynarodową organizację rzecznictwa obywatelskiego Global Citizen w dniu 28 maja, zakończy się światowym szczytem darczyńców i koncertem w sobotę 27 czerwca. Jej celem jest uruchomienie dodatkowych środków finansowych w celu opracowania i wprowadzenia szczepionek koronawirusowych, testów i metod leczenia. Dostęp do szczepionek wszędzie i dla wszystkich, którzy ich potrzebują, pozwoli na przezwyciężenie tej pandemii na świecie i uniknięcie jej powtórzenia. Pomoże również odbudować społeczności dotknięte pandemią w uczciwy i sprawiedliwy sposób.

 

Koncert

Szczyt pod hasłem Globalny cel: Zjednoczeni z myślą o przyszłości będzie transmitowany w sobotę wieczorem i będzie prowadzony przez aktora Dwayna Johnsona. Wystąpią w nim Shakira, Coldplay, Usher, Jennifer Hudson, Miley Cyrus, Justin Bieber i Quavo, J Balvin, Chloe x Halle, Yemi Alade oraz Christine and the Queens.

Współgospodarzem koncertu będzie przewodnicząca Ursula von der Leyen, a pojawią się w nim również Chris Rock, Hugh Jackman, Kerry Washington, Charlize Theron, Forest Whitaker, David Beckham, Salma Hayek Pinault, Billy Porter, Diane Kruger, Antoni Porowski, Ken Jeong, Nikolaj Coster-Waldau i Olivia Colman.

 

Szczyt darczyńców

Szczyt pod hasłem Globalny cel: Zjednoczeni z myślą o przyszłościrozpocznie się o godzinie 15 czasu środkowoeuropejskiego. Na szczycie, którego gospodarzem będzie przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen, zabiorą głos światowi przywódcy, a także orędownicy międzynarodowej współpracy, artyści i działacze. W dyskusjach panelowych i wywiadach wezmą udział: Nickolaj Coster-Waldau, Miley Cyrus, Angélique Kidjo, Ken Jeong, a także eksperci i inspiratorzy nowego myślenia, w tym Melinda Gates, dr Vin Gupta, przewodniczący amerykańskiej organizacji NAACP (Krajowego Stowarzyszenia na Rzecz Popierania Ludności Kolorowej) Derrick Johnson, Eddie Ndopu, dr Ngozi Okonjo-Iweala, Kate Upton i Justin Verlander.

 

Gdzie oglądać?

Koncert będzie transmitowany przez nadawców na całym świecie: ARD, Canal+ Group i RTVE w Europie, Bell Media, CBC, Citytv i Global TV w Kanadzie, NBC oraz iHeartMedia w Stanach Zjednoczonych, Grupo Globo w Brazylii, MultiChoice Group i SABC w Afryce, a także Fuji TV i Star India w Azji. Można również obejrzeć ją na stronie internetowej Coronavirus Global Response's website i w mediach społecznościowych Komisji Europejskiej: FacebookTwitter i YouTube. Szczyt będzie transmitowany na stronie internetowej Global Goal Unite i we wspomnianych mediach społecznościowych.

Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen powiedziała: Artyści mogą inspirować do zmian. Wykorzystują swój talent do służenia wielkim sprawom. W dniu 27 czerwca, na szczycie i na koncercie Globalny cel: Zjednoczeni z myślą o przyszłości, artyści, naukowcy i przywódcy światowi będą mówić jednym głosem, w prawdziwym i rzadkim momencie globalnej jedności. Zobowiążą się do wspierania światowej walki z koronawirusem, nikogo nie pomijając. Unia Europejska jest w pełni zaangażowana w zapewnienie sprawiedliwego dostępu do szczepionki po przystępnych cenach, tak szybko jak to możliwe, dla wszystkich, którzy tego potrzebują. Wiem, że jeśli będziemy działać razem, możemy sprawić, iż świat stanie się bezpieczniejszy.

Hugh Evans, współzałożyciel i dyrektor generalny organizacji Global Citizen, powiedział: Sympatycy organizacji Global Citizen na całym świecie wzywają do zmian systemowych, zmian, które przyniosą sprawiedliwość każdemu, wszędzie, niezależnie od miejsca urodzenia czy koloru skóry. Aby całkowicie położyć kres pandemii COVID-19, nasi światowi przywódcy muszą przeznaczyć miliardy dolarów potrzebnych na sprawiedliwe testowanie, leczenie i szczepionki, Koncert Globalny cel: Zjednoczeni z myślą o przyszłości pozwoli wykorzystać wielowiekową koncepcję muzyki jako czynnika motywującego do zmian i jedności, wraz z osiągnięciami nauki i zgromadzonymi danymi. Tym sposobem wyrazimy naszą wdzięczność osobom, które przyczyniają się do rozwiązania tego problemu, w tym lekarzom, naukowcom, pracownikom laboratoriów, pracownikom o krytycznym znaczeniu i obrońcom praw człowieka – którzy walczą nie tylko o to, by znaleźć środek do unieszkodliwienia COVID–19, ale również by zapewnić, że będzie on dostępny dla wszystkich, którzy go potrzebują.

Szczyt pod hasłem Globalny cel: Zjednoczeni z myślą o przyszłości Dwayne Johnson powiedział: Jestem dumny z tego, że mogę wraz z organizacją Global Citizen i z Komisją Europejską być gospodarzem koncertu Globalny cel: Zjednoczeni z myślą o przyszłości. Wydarzenie to zwróci uwagę na międzynarodową społeczność, która walczy o sprawiedliwy dostęp do opieki zdrowotnej i przezwyciężenie innych ogromnych niesprawiedliwości, z którymi boryka się nasz świat. Ten moment w historii wymaga od nas wszystkich wspólnego działania, złączmy więc nasze starania, aby wspólnie stworzyć lepszą przyszłość dla wszystkich.

Piosenkarka i działaczka Miley Cyrus powiedziała: Ta chwila wymaga działania od nas wszystkich. Jako uczestnicy inicjatywy „Global Citizen” zwracamy się do liderów na całym świecie, by walczyli z nieproporcjonalnymi skutkami, jakie niesie ze sobą pandemia COVID-19 dla zmarginalizowanych społeczności przez przeznaczanie funduszy na opracowywanie i wprowadzenia testów i leków. Dzięki tym globalnym wysiłkom będziemy mogli sprawić, że każdy, wszędzie będzie miał dostęp do testów i leków przeciwko wirusowi COVID-19, niezależnie od swoich dochodów lub miejsca zamieszkania.

Piosenkarka i działaczka Shakira powiedziała: Sympatycy organizacji Global Citizen na całym świecie wzywają światowych przywódców, by przyczynili się do zwalczania pandemii COVID-19, apelując do nich o przeznaczenie miliardów dolarów niezbędnych do przeprowadzania testów, leczenia i zapewnienia szczepionek dla wszystkich i wszędzie. Potrzebujemy równych warunków w dziedzinie zdrowia i sprawiedliwości na świecie i wiemy, że tylko jednocząc się na rzecz walki o świat, jaki chcielibyśmy mieć, możemy budować zdrowszą przyszłość dla wszystkich.

 

KONTEKST

Kampania Globalny cel: Zjednoczeni z myślą o przyszłości,została zapoczątkowana w dniu 28 maja, pod patronatem przewodniczącej Ursuli von der Leyen. Wspierana przez Bloomberg Philanthropies, Fundację Billa i Melindy Gatesów oraz Wellcome Trust, kampania ta koncentruje się na zwalczaniu skutków pandemii dla najsłabszych społeczności, zapewniając sprawiedliwy dostęp do technologii służących zwalczaniu koronawirusa po przystępnych cenach oraz wzmacniając wszędzie systemy opieki zdrowotnej.

Darowizny zadeklarowane w dniu 27 czerwca będą wspierać następujące organizacje:

 

Kampania Globalny cel: Zjednoczeni z myślą o przyszłości,wspierana jest przez partnerów fundacji Bloomberg Philanthropies, Fundację Billa i Melindy Gatesów, Wellcome Trust oraz Corporate Partners Citi, Procter & Gamble, Saleforce, SAP, Verizon i Vodafone.

Kampania ta stanowi ważny etap w globalnej walce z koronawirusem, jest działaniem na skalę światową mającym zapewnić powszechny dostęp do szczepionki przeciwko koronawirusowi, testów i leczenia po przystępnych cenach. Jest to odpowiedź Komisji na globalne wezwanie do działania, ogłoszone przez Światową Organizację Zdrowia wraz z rządami i partnerami w dniu 24 kwietnia 2020 r., na rzecz dostępu do szczepionek koronawirusowych wszędzie i dla wszystkich, którzy ich potrzebują.

Aby pomóc wszędzie chronić ludzi, Komisja przedstawiła niedawno unijną strategię szczepień, aby przyspieszyć opracowywanie, produkcję i wdrażanie szczepionek koronawirusowych. Dzięki tej strategii Komisja będzie wspierać wysiłki na rzecz szybszego opracowania i dystrybucji bezpiecznych i skutecznych szczepionek w terminie od 12 do 18 miesięcy, jeżeli nie wcześniej. Realizacja tego złożonego przedsięwzięcia wymaga równolegle prowadzenia badań klinicznych i inwestycji w zdolności produkcyjne, co pozwoli na produkcję milionów lub nawet miliardów dawek szczepionki. Komisja w pełni zmobilizowała się, by wesprzeć wysiłki podejmowane przez naukowców pracujących nad szczepionką.

Ponadto, jako sposób na wzmocnienie multilateralizmu w dziedzinie szczepień i uniknięcie szkodliwej konkurencji między krajami, przewodnicząca von der Leyen zaproponowała zbadanie, wraz z naszymi międzynarodowymi partnerami, możliwości utworzenia kompleksowego międzynarodowego mechanizmu zamówień na szczepionki. Aby mogło to funkcjonować, do grupy międzynarodowych nabywców musiałaby przystąpić znaczna liczba państw o wysokim dochodzie. Musiałyby się one zgodzić na łączenie zasobów na potrzeby wspólnego rezerwowania przyszłych szczepionek od przedsiębiorstw, przy jednoczesnym umożliwieniu rezerwacji z wyprzedzeniem dla krajów o niskich i średnich dochodach. Przyspieszyłoby to opracowywanie szczepionek i poprawiło dostęp do nich na całym świecie.

 

Raport działań UE za rok 2020

11.04.2021

Raport działań UE za rok 2020

Bezpieczeństwo szczepionek

11.04.2021

Informacje na temat szczepionek - raport bezpieczeństwa

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Toruń przy Wydziale Technicznym WSG