Oświadczenie Przewodniczącej KE

27 stycznia przypada 76 rocznica wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Z tej okazji oddajemy hołd pamięci milionów żydowskich kobiet, mężczyzn i dzieci, a także wszystkich innych ofiar, w tym setek tysięcy Romów i Sinti zamordowanych podczas Holokaustu.

Antysemityzm doprowadził do Holokaustu, lecz niestety nie zakończył się wraz z wyzwoleniem nazistowskich obozów koncentracyjnych.

Z zaniepokojeniem obserwuję ponowny wzrost nienawiści wobec Żydów w Europie i poza nią. Czasy pandemii sprzyjają powstawaniu teorii spiskowych i dezinformacji, często propagujących treści antysemickie. Widzimy niepokojącą tendencję do negowania i wypaczania Holokaustu.

Nie wolno nam nigdy zapomnieć.

Miejsca pamięci są zamknięte z powodu pandemii i coraz mniej jest wśród nas osób ocalałych z Holokaustu, musimy więc znaleźć inne sposoby, by pamiętać.

W sytuacji, gdy teorie spiskowe krążą w mediach społecznościowych, musimy kształcić nasze młode pokolenie, aby sprzeciwiało się antysemityzmowi.

W obliczu szerzącej się dezinformacji władze, platformy społecznościowe i użytkownicy muszą działać razem, aby zapewnić, by nie zniekształcano faktów historycznych – w internecie i poza nim.

Fakty mają znaczenie. Historia ma znaczenie. Jesteśmy zdeterminowani, by wygrać tę walkę.

Europa rozwija się, gdy jej społeczność żydowska i inne mniejszości mogą żyć w pokoju i harmonii.

Dlatego jeszcze w tym roku przedstawimy strategię przeciwdziałania antysemityzmowi i wspierania życia społeczności żydowskiej w Europie.

 

Numer alarmowy 112

15.02.2021

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

Komunikat prasowy Komisji Europejskiej

27.01.2021

Pomoc państwa: Komisja zatwierdza 2,9 mld euro pomocy publicznej od 12 państw członkowskich na drugi paneuropejski projekt w zakresie badań naukowych i innowacji w całym łańcuchu wartości baterii

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Toruń przy Wydziale Technicznym WSG